headerandros logo

Bezpieczne parkowanie. Znaki, blokady, ograniczniki

Nasze samochody znacznie więcej czasu spędzają na parkingach i w garażach niż podczas jazdy. Muszą mieć więc zapewnione bezpieczeństwo również podczas postoju. I o ile parkowanie w prywatnym garażu pod domem nie wymaga stosowania żadnych szczególnych oznakowań, o tyle w przypadku publicznych czy prywatnych parkingów jest to wręcz wymagane.

Nasza firma specjalizuje się w dostarczaniu niezbędnych elementów służących do oznakowania parkingów. W tym artykule przedstawimy i krótko scharakteryzujemy najważniejsze z nich.

Oznakowania parkingów – najważniejsze elementy

Nowoczesne przestrzenie do parkowania pojazdów muszą być odpowiednio oznakowane. Bez tego może dochodzi nie tylko do wielu nieporozumień, ale wręcz niebezpiecznych pojazdów. Odpowiednia organizacja ruchu jest niezbędna nie tylko na drogach, ale również w miejscach, które docelowo przeznaczone są do postoju pojazdów.

Na parkingach standardowo występują oznakowania poziome, które malowane są na nawierzchni farbami drogowymi. Tworzą je precyzyjnie wyznaczone linie, najczęściej w białych kolorach.

Oznakowanie poziome to jednak nie wszystko, co możemy zrobić w kwestii bezpieczeństwa i sprawnej organizacji ruchu i postoju na parkingach. O tym, czy parking będzie przyjazny dla użytkowników, decydują również inne elementy i urządzenia. Należą do nich m.in. barierki i słupki, blokady, lustra, ograniczniki i inne znaki.

  • Barierki i słupki – Znajdują zastosowanie m.in. na parkingach wielopoziomowych. W naszej ofercie dostępne są słupki elastyczne wyposażone w folię odblaskową. Są elastyczne i samoprostujące się, gdyż zostały wykonane z poliuretanu, materiału o wysokich właściwościach zapamiętywania formy. Dzięki temu wykazują wysoką odporność na ciśnienie i uderzenia, co daje im doskonałą zdolność powrotu do początkowego kształtu.
  • Blokady parkingowe – To bardzo ważny element, znajdujący zastosowanie zarówno na dużych, jak i małych przestrzeniach. Służą do blokowania wjazdu i zabezpieczania miejsca pakowania przed niepowołanym parkowaniem pojazdów np. w obrębie urzędów, bram, posesji, magazynów, warsztatów itp.
  • Ograniczniki parkingowe – Nazywane są również separatorami parkingowymi. Stosowane są w celu fizycznego wydzielania miejsc parkingowych i rozdzielania pasów ruchu. Zabezpieczają pojazdy przed uderzeniem w budynek lub stojące w pobliżu urządzenie i skutkami nieumiejętnego parkowania przez innych użytkowników parkingu. Pozwalają również uniknąć najechania na przeszkodę podczas manewrów – co ma szczególne znaczenie w przypadku wysokich pojazdów.