headerandros logo
Bezpiecznie na pasach

Bezpiecznie na pasach. Jaką rolę pełnią azyle dla pieszych?

Azyle pełnią funkcję wysp drogowych, na których pieszy może się zatrzymać przed przejściem kolejnego pasa ruchu. Stanowią więc bardzo ważny i skuteczny element bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jakie jest znaczenie azylów dla pieszych na naszych drogach? W jaki sposób się je tworzy? Czym się charakteryzują? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego artykułu.

Azyle dla pieszych: najważniejsze informacje

Azyl dla pieszych, jak już zostało wspomniane, stanowi dobrze oznaczoną przestrzeń, gdzie można się bezpiecznie zatrzymać przed przejściem na kolejny pas ruchu i spokojnie obserwować ruch pojazdów. Wykorzystywane są również jako wyspy kanalizujące ruch na skrzyżowaniach. Skutecznie zabezpieczają i znakują przejścia dla pieszych. Jest to rozwiązanie szczególnie pomocne w przypadku dzieci, osób starszych, a także osób z różnorodnymi niepełnosprawnościami.

Oprócz tego azyle dla pieszych wymuszają na kierowcach zmniejszenie prędkości w oznakowanym miejscu, co dodatkowo wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pieszych. W miejscu zastosowania azylów pas jezdni jest zwężony, więc pojazdy nie mają możliwości wykonania manewru wyprzedzania. Jest to więc skuteczny sposób na to, aby kierowcy respektowali zakaz wyprzedzania na danym odcinku.

Azyle dla pieszych: konstrukcja

Oferowane przez naszą firmę azyle wyróżniają się modułową konstrukcją, którą tworzą prefabrykowane elementy. Stanowią one rodzaj wyspy, przykręcanej bezpośrednio do jezdni przy pomocy śrub i kołków rozporowych. Azyle wyróżniają się kolorem czerwonym, a dodatkowo wyposażone są w biały pas zewnętrzny na obwodzie i elementy odblaskowe, dzięki czemu są widoczne z daleka.

Konstrukcja składa się z trzech elementów, dzięki czemu można dowolnie formować kształt i wielkość azylu. Zapewnia wielokrotny, łatwy i szybki montaż i demontaż. Całość jest stabilna, trwała i odporna na uszkodzenia. Za sprawą dolnych stopek można bardzo dobrze dopasować azyl do podłoża. Całość wykonana jest z elementów gumopochodnych lub tworzyw sztucznych.