header
Czerwone światło

Jak działa wahadłowa sygnalizacja świetlna?

Wahadłowe sterowanie ruchem pojazdów to doraźne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy na jezdni o dwóch pasach ruchu w różnych kierunkach możliwa jest jazda tylko jednym pasem. Najczęściej przyczynami takich zmian są roboty drogowe lub wypadek.

Wahadłowe sterowanie ruchem może odbywać się na dwa podstawowe sposoby. Jednym z nich jest kierowanie ruchem przez policję. Takie rozwiązanie wdrażane jest w przypadku nieprzewidzianych i nagłych zdarzeń drogowych np. zderzenia dwóch pojazdów lub innych sytuacji, które powodują zablokowanie jednego pasa ruchu. Policjanci, którzy możliwie jak najszybciej docierają na miejsce, muszą zorganizować ruch wahadłowy w taki sposób, aby pojazdy niebiorące udziału w zdarzeniu miały możliwość sprawnego i bezpiecznego przejazdu. Funkcjonariusze kierują ruchem, wpuszczając na niezablokowany pas kolejno jeden i drugi strumień pojazdów z przeciwnych kierunków. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, które wdrażane jest wyłącznie w przypadku nieprzewidzianych okoliczności.

Gdy przyczyna blokowania jednego z pasów ruchu jest zaplanowana, np. z powodu prowadzonych robót drogowych, najczęściej ustawiana jest wahadłowa sygnalizacja świetlna. To jedno z najlepszych i najefektywniejszych metod sterowania ruchem.

Istotnym elementem oferty naszej firmy jest właśnie sygnalizacja świetlna wahadłowa. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega specyfika jej działania.

Sygnalizacja świetlna wahadłowa w praktyce

Zasady działania wahadłowej sygnalizacji świetlnej są bardzo proste. Na odcinku jednojezdniowej dwukierunkowej drogi, na której jeden pas został wyłączony z ruchu, ustawia się z boku dwa sygnalizatory świetlne w wymaganej odległości. Sygnalizatory są ze sobą odpowiednio zsynchronizowane – kiedy na jednym świeci się zielone światło, na drugim w tym samym czasie aktywowane jest czerwone. Z kolei światło żółte świeci się tak długo, aby wszystkie pojazdy znajdujące się na danym odcinku jezdni zdążyły opuścić pas, zanim na którymś z sygnalizatorów zapali się światło zielone. Jak się zatem okazuje, specyfika działania wahadłowej sygnalizacji świetlnej jest logiczna i prosta, ale jej znaczenie dla prawidłowego i bezpiecznego przebiegu ruchu pojazdów bardzo duże. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zastosowanie sprawnie działających i niezawodnych sygnalizatorów. Takie sygnalizatory zapewniane są przez naszą firmę.

Firma ANDROS zapewnia sygnalizatory z lampami na diodach LED i halogenowe. Są to technologie w pełni adaptujące się do obowiązującego natężenia ruchu, zaopatrzone w mechanizm synchronizacji, działające w różnych wariantach pracy, energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Wyróżniają się prostą obsługą. Zasilane są najczęściej akumulatorami, rzadziej z sieci 220 V. Standardowym elementem ich wyposażenia jest zegar kwarcowy. Dodatkowo mogą być rozbudowane o detektory do przedłużania światła zielonego, radar do mierzenia ruchu, specjalny programator do synchronizacji itp.