header
kula

Mikrokulki szklane jako elementy oznakowania poziomego

Mikrokulki szklane to refleksyjna posypka do farby drogowej. Stosowane są powszechnie do oznakowania poziomego dróg. Czym właściwie są szklane mikrokulki odblaskowe, jakie spełniają funkcje i w jaki sposób się je stosuje? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego artykułu.

Mikrokulki szklane — co to właściwie jest?

Mikrokulki szklane pozwalają uzyskać efekt odblaskowości w oznaczeniu poziomym na drogach. W naszym kraju stosowane są od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Przed mikrokulkami drogi malowane były wyłącznie farbami, najpierw niskociśnieniowymi, potem wysokociśnieniowymi. Te rozwiązania były estetyczne, trwałe i wystarczające do momentu, w którym zaczęło powstawać coraz więcej dróg szybkiego ruchu i autostrad. Sama farba nie wystarczyła, by zapewnić kierowcom optymalny poziom bezpieczeństwa na drogach, szczególnie nocą. Zaczęto więc poszukiwać nowych rozwiązań, które zapewniłyby lepszą widoczność oznakowania poziomego dróg. Mikrokulki szklane refleksyjne nadawały się do tego idealnie.

W jakim celu stosuje się mikrokulki szklane?

Mikrokulki szklane, tworzące wierzchnią warstwę oznakowania drogowego, odbijają światło samochodowych reflektorów. Dzięki temu zdecydowanie zwiększa się komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy po zmroku. Miniaturowe mikrokulki działają niczym soczewki — zbierają światło z samochodowych reflektorów i odbijają je z powrotem w stronę kierowców, którzy mają zapewnioną lepszą widoczność drogi nocą.

Bardzo ważne jest, aby mikrokulki były jak najbardziej okrągłe. Dodatkowo szkiełka pokrywane są odpowiednio dobranymi powłokami, które zapewniają im lepsze wiązanie z masą, w której mają się utrzymać.

W jaki sposób wykorzystywane są szklane mikrokulki?

Mikrokulki szklane to istotny element wykorzystywany w nowoczesnych metodach oznakowania poziomego dróg. Najpierw znaki poziome są malowane na powierzchni jezdni zwykłą farbą, a następnie maszynowo posypuje się ją mikrokulkami. Podobnie postępuje się w przypadku oznakowania chemoutwardzalnego, chociaż w tym przypadku mikrokulki znajdują się również w środku masy. Warstwa z mikrokulkami powinna wystawać ponad powierzchnię masę o ok. 40-60%, aby była dobrze widoczna dla kierowców.

Trzeba jednak dodać, że aby uzyskać odpowiedni efekt refleksyjności oznakowania, ważne są określone właściwości nie tylko kulek, ale i materiału, w którym będą osadzone. Farba do malowania znaków poziomych musi być jak najbardziej biała. Oczywiście z czasem ulegnie ona zabrudzeniu, jednak zastosowanie bardzo białej farby oraz szklanych mikrokulek zapewnia optymalne skupienie promieni, co przekłada się na dobrą odblaskowość.

Mikrokulki szklane mogą być wykorzystywane zarówno w przypadku nawierzchni betonowych, jak i bitumicznych.