header
Nakaz skrętu w lewo

Co warto wiedzieć o znakach nakazu? Podstawowe informacje

Niejednej osobie, która przygotowywała się do egzaminu na prawo jazdy, kodeks drogowy i wszystkie rodzaje znaków spędzały sen z powiek. Jak to wszystko zapamiętać? Jak jeździć bezpiecznie dla siebie i innych?

Choć doświadczeni kierowcy poruszają się w sposób swobodny i nie zatrzymują się przy każdym znaku, zastanawiając się, co on może oznaczać, to z pewnością obudzeni w nocy i przepytani na wyrywki mogliby mieć problemy z niektórymi znakami, zwłaszcza tymi mniej popularnymi. Przyjrzymy się teraz znakom nakazu i zrobimy krótką powtórkę dotyczącą podstawowych informacji.

Charakterystyczny niebieski znak

Znaki nakazu są to tak zwane znaki typu C – okrągłe, niebieskie z symbolami w kolorze białym. W całej Europie zgodnie z konwencją wiedeńską z 1968 roku obowiązuje jednolity system symboli drogowych. Chociaż konwencja ta dopuszcza stosowanie znaków nakazu, które mają białe tło i czerwoną obwódkę. Spotkacie się z takimi znakami np. w Irlandii.

Znaki nakazu informują kierowców o sposobie, w jaki mają zachowywać się na drodze i przypominają im o obowiązkach, których muszą dopełnić.
Zgodnie z przepisami znaki nakazu są oznaczone literą C oraz numerami od 1 do 19. W przypadku znaku C-13 (droga dla rowerów) oraz C-16 (droga dla pieszych) istnieją też znaki C-13a i C-16a informujące o końcu drogi dla rowerów bądź pieszych. Łącznie znaków nakazu jest 21.

Znak C-17 wyróżnia się na tle innych znaków i nie jest często spotykany. Jest w formie prostokąta z białym tłem, na którym umieszczony jest jeden ze znaków nakazu informujący o kierunku jazdy oraz symbol pojazdu z materiałami niebezpiecznymi. Dotyczy on tylko pojazdów z materiałami niebezpiecznymi i wyznacza im konkretny kierunek jazdy.

Znaki kompilacji

Na koniec warto powiedzieć o znakach nakazu zwanych znakami kompilacji. Zwłaszcza w miastach często można się spotkać z połączeniem znaku C-13 i C-16 przedzielonego białą poziomą lub pionową kreską w zależności od konfiguracji. Gdy symbol roweru znajduje się po lewej stronie, a symbol człowieka po prawej, oznacza to, że ruch rowerów powinien odbywać się lewą stroną drogi, a ruch pieszych prawą. Gdy symbol roweru znajduje się nad kreską podziału, a człowieka pod, wskazuje się na ruch pieszych i rowerów na tej samej drodze.