Co zaliczamy do tzw. architektury miejskiej?
Architekturę miejską tworzą wszelkie elementy architektoniczne umieszczone w przestrzeni miasta, które nie tylko ułatwiają mieszkańcom codzienne funkcjonowanie, lecz także zwiększają poziom estetyki danego obszaru. Ich zadaniem jest poniekąd wypełnienie przestrzeni miasta lub danej miejscowości, obiektami nie tylko estetycznymi, ale również funkcjonalnymi.
Każdego dnia mijamy wokół siebie należące do architektury miejskiej obiekty. Składają się na nią między innymi: przedmioty architektury ogrodowej, przedmioty użytkowe, a nawet obiekty kultu religijnego. Ich znaczenie jest, dla funkcjonowania przestrzeni ogromne. Dlatego ważne jest, aby były one wykonane z wysokiej jakości materiałów i zaprojektowane zgodnie z ich przyszłym zastosowaniem.
Funkcje w przestrzeni publicznej
Żyjąc na danym obszarze, nie zastanawiamy się nad sensem mijanych każdego dnia elementów, które tworzą daną przestrzeń. Nie zajmuje nas stojąca w danym miejscu ławka, nie dziwi umieszczony obok niej kosz na śmieci. Przechodząc przez miasto, wręcz oczekujemy, że te i inne obiekty architektury miejskiej po prostu w nim znajdziemy. Jednak warto zwrócić uwagę jak istotne funkcje spełniają.
Pewne przedmioty architektury miejskiej służą mieszkańcom w celach przede wszystkim wypoczynkowych i rekreacyjnych. Inne, chronią bezpieczeństwa osób, lecz także pojazdów i konkretnych budynków.
Najważniejsze elementy architektury miejskiej to:
- wiaty przystankowe, dające codziennie schronienie podróżującym pasażerom komunikacji miejskiej,
- kosze na śmieci, bez których chyb nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania w przestrzeni publicznej,
- miejsce przeznaczone do zabezpieczenia rowerów, takie jak stojaki, czy „parkingi rowerowe”,
- ławki parkowe i nie tylko, umożliwiające chwilowy odpoczynek, lecz także pozwalające na swobodne spotkanie przechodniów,
- osłonki na drzewa, które chronią je przed zniszczeniem,
- fontanny i wodotryski, spełniające przede wszystkim funkcje dekoracyjną,
- altany i grille,
- słupki parkingowe i pachołki, tworzące blokadę parkingową, a także barierki, i inne zabezpieczenia.