headerandros logo

Jak rozpoznać, że znak drogowy został unieważniony?

Poruszając się po drogach publicznych, musimy przestrzegać znaków drogowych. Ten obowiązek nie wynika wyłącznie z nakazów prawnych, ale również ze zdrowego rozsądku, gdyż to między innymi dzięki znakom każda nasza podróż przebiega bezpiecznie, sprawnie i w sposób zorganizowany. Odpowiednie symbole mają nas informować, ostrzegać, a kiedy trzeba także nakazywać odpowiednie zachowanie. Są jednak sytuacje, kiedy określone znaki drogowe należy zignorować. Dotyczy to znaków unieważnionych, czyli takich, które zostały w odpowiedni sposób oznaczone i — z różnych przyczyn — nie obowiązują uczestników ruchu drogowego.

Unieważnione znaki drogowe — jak są oznakowane?

Znak drogowy może zostać uznany za unieważniony, ale tylko wtedy, gdy pojawia się na nim stosowne oznaczenie. Kierowców obowiązuje znajomość symboliki wszystkich znaków drogowych, jednak z wiedzą dotyczącą oznakowania unieważniającego bywa różnie. Z tego też powodu wszelkie oznaczenia wskazujące na wyłączenie znaku z użytku powinny być bardzo wyraźne i jednoznaczne.

Do unieważniania znaków drogowych stosuje się specjalne taśmy w kolorze fluorescencyjnym pomarańczowym umieszczonym na czarnym tle. Takie taśmy są widoczne, więc uczestnicy ruchu drogowego mogą je szybko i łatwo zauważyć. Rażące kolory rzucają się w oczy i z odpowiedniej odległości skutecznie informują nas o zmianach w ruchu.

Taśmy używane do unieważniania znaków drogowych są bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, dlatego też zapewniają trwałość nawet do 3 miesięcy. Występują w różnych rozmiarach — najczęściej wykorzystywane są taśmy o szerokości 50 mm, 75 mm oraz 100 mm. Kiedy znak znów wraca do użytku, taśmy mogą zostać usunięte i nie pozostawiają po sobie żadnych śladów. Jest to więc najpraktyczniejsze rozwiązanie z zakresu oznaczania unieważnionych znaków.

Samoprzylepna taśma do unieważniania znaków

W ofercie firmy ANDROS znaleźć można między innymi samoprzylepne taśmy do unieważniania znaków, które można użyć do czasowego unieważnienia treści znaków drogowych. Za sprawą fluorescencyjnych kolorów są widoczne o każdej porze dnia. Występują w szerokościach 50 mm lub 75 mm i długości 33 mm.