header
uliczne lustro

Jakie funkcje pełnią lustra drogowe?

Trudno wyobrazić sobie współczesne drogi bez znaków poziomych, pionowych oraz innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z ich pomocą możemy bezpiecznie poruszać się po ulicach oraz chodnikach, przestrzegając zasad, o których nas informują. Bez nich płynna oraz niezagrażająca uczestnikom komunikacja byłaby z pewnością niemożliwa.

Czym są lustra drogowe i jakie funkcje pełnią?

Lustra drogowe należą do grupy urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach.  Występują w okrągłym kształcie wraz z biało-czerwoną obwódką, która polepsza ich widoczność. Czasami można spotkać ich wersje prostokątne, jednak jest to zdecydowana rzadkość.

Do kluczowych funkcji luster drogowych zaliczamy:

  • poprawę widoczności w miejscach o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku (np. ciasne uliczki, skrzyżowania, zabudowane wyjazdy),
  • eliminację tzw. martwych punktów w przestrzeni publicznej,
  • zwiększenie bezpieczeństwa kierowców oraz pieszych,
  • ułatwienie poruszania się w ruchu drogowym oraz pieszym.

Gdzie można spotkać lustra drogowe?

Tego typu urządzenia umieszczane są w miejscach, gdzie występują różnego rodzaju ograniczenia widoczności. Mowa tu oczywiście przede wszystkim o drogach publicznych. Stanowią więc pewnego rodzaju oznakowanie dróg. Wbrew pozorom nie jest to ich jedyne zastosowanie. Lustra drogowe bardzo często wykorzystywane są na halach magazynowych czy produkcyjnych, gdzie pracownicy poruszają się nie tylko pieszo, ale także różnymi pojazdami (np. wózkami widłowymi). Można spotkać je również w garażach podziemnych, na parkingach oraz placach budowy.

Ich wszechstronne zastosowanie wynika z faktu, że umożliwiają swobodną regulację konta nachylenia. Dzięki temu mogą być umieszczone niemal w każdym miejscu, które wymaga poprawy widoczności. Oprócz tego są odporne na pęknięcia, przez co w razie zniszczenia nie pozostawiają niebezpiecznych ostrych odpadów.