headerandros logo
Lampa drogowa

Lampy ostrzegawcze stosowane na drogach

Lampy ostrzegawcze drogowe to konieczny element oznakowania w ruchu drogowym lub oznaczenia wszelkich utrudnień w ruchu. Ich podstawowym zadaniem jest wczesne ostrzeganie kierowców przed niebezpieczeństwem związanym z prowadzeniem robót drogowych.

Lampy ostrzegawcze – dlaczego są tak ważne?

Roboty wykonywane w pasie ruchu drogowego wymagają specjalnego wizualnego oznaczenia, które uchroni kierowców przed wjechaniem na zabezpieczony teren. Dobrej jakości lampy wczesnego ostrzegania, o dużej mocy oddziaływania, wysyłają dobrze widoczne pulsacyjne sygnały świetlne, które ostrzegają kierowców o niebezpieczeństwie. O ile w ciągu dnia kierowcy bezproblemowo omijają oznakowany teren robót, o tyle w nocy – gdy widoczność zaczyna spadać, a kierowcy są mniej czujni – przejazd przez ten sam teren bez lamp ostrzegawczych jest niezwykle ryzykowny i może skończyć się wypadkiem.

Lampy drogowe zmierzchowe – charakterystyka

Lampy zmierzchowe to urządzenia powszechnie wykorzystywane do oznaczania robót. W zależności od typu prowadzonych prac drogowych mogą być instalowane na barierach zabezpieczających, skrajniach drogowych U-21 lub znakach drogowych. Występują w wariantach z żółtym i czerwonym odbłyśnikiem. Lampy żółte wykorzystywane są do oznaczania początku przeszkody, a czerwone informują o jej zakończeniu. Dzięki wbudowanemu czujnikowi zmierzchu lampy włączają się automatycznie przy niskim natężeniu oświetlenia.

Drogowe lampy ostrzegawcze LED-owe

Lampy ostrzegawcze o wysokim stopniu odbicia i rozproszenia światła są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wysyłania mocnych sygnałów świetlnych w celu zwiększenia lub poprawy bezpieczeństwa prac. Tego typu lampy sprawdzą się m.in. na placach budowy i autostradach. Dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię i zastosowaniu energooszczędnych diod LED-owe drogowe lampy są bardzo ekonomiczne i pozwalają uzyskać najwyższą jakość świecenie przy minimalnych nakładach energetycznych. Większość modeli posiada kilka trybów pracy, dzięki czemu użytkownik może dobrać preferowaną długość intensywność świecenia.