headerandros logo

Niekonwencjonalne tablice drogowe. Przykłady

Znaki drogowe, które widujemy codziennie, idąc lub jadąc do pracy, muszą mieć wygląd ściśle określony przepisami prawa. Nie raz jednak widujemy znaki ostrzegawcze czy informacyjne, które są bardzo czytelne, jednak na pewno nie uczono nas o nich ani w szkole, ani na kursie prawa jazdy. To dodatkowe tablice drogowe, które mają zwiększyć nasze bezpieczeństwo, które są rozwiązaniami niekonwencjonalnymi.

Czarne punkty

Przykładem takiego rozwiązania mogą być znane wszystkim kierowcom czarne punkty. Zwykłe znaki drogowe nawołują kierowców do zachowania wyjątkowej ostrożności i zdjęcia nogi z gazu w danym miejscu, jednak to często nie działa wystarczająco na ich wyobraźnię. Dlatego właśnie w wyjątkowo niebezpiecznych miejscach stawia się tablice drogowe informujące o czarnym punkcie, przedstawiające dodatkowo np. statystki, ile osób zostało w nim rannych lub poniosło śmierć na skutek wypadku. Niekonwencjonalny przekaz w tym przypadku odnosi o wiele większy skutek niż zwykłe znaki drogowe.

Lepszy przekaz

Tablice drogowe zazwyczaj mają ten sam lub podobny przekaz do znajdujących się w okolicy znaków drogowych, jednak dostarczają kierowcy dodatkowych informacji, lub lepiej wyczulają jego zmysły. Przykładem może być znak A-17 „dzieci”, który w gąszczu innych znaków przy drodze, często nie skłania kierowców do zwolnienia i czujniejszej obserwacji okolicy. Ten sam znak w formie ogromnej tablicy z odblaskowym tłem jest jednak na tyle czytelny, że kierowcy odruchowo wciskają hamulec. Innym przykładem mogą być znaki informujące o budowie lub remoncie drogi. Gdy obok nich pojawi się tablica, kierowcy mogą dowiedzieć się też, do kiedy będzie trwała budowa, jak przez ten czas mają wyglądać objazdy, czy też do kogo mogą zgłaszać zastrzeżenia związane z nową organizacją ruchu. Niekonwencjonalne tablice drogowe często są dodatkowo podświetlane, lub otoczone migającymi lampkami, dzięki którym jeszcze bardziej rzucają się w oczy. Są wspaniałym wsparciem dla zwykłego oznakowania drogowego.