headerandros logo

Rodzaje tablic drogowych i pozadrogowych

Gdy poruszamy się ulicami miasta lub drogami szybkiego ruchu, kierujemy się stojącymi przy nich znakami drogowymi. Rzadko jednak zwracamy uwagę na to, że część z nich to tak naprawdę różnego rodzaju tablice informacyjne, które tak jak znaki, mają zapewniać bezpieczeństwo nam i osobom w okolicy.

Tablice drogowe – co to?

Tablice drogowe to często kombinacje znaków drogowych z dodatkową informacją, która ma uczulić kierowcę na czekające go wydarzenia na drodze. O ile sam znak drogowy „zachowaj ostrożność” (żółty trójkąt z wykrzyknikiem) mówi kierowcy tylko tyle, by zwolnił i był czujniejszy, o tyle ten sam znak z dopiskiem „wycinka drzew”, „droga w budowie” informuje go, na co musi zwrócić szczególną uwagę. Tablice drogowe mogą być też zawierać skrót zasad ruchu panujących na osiedlu lub placu budowy, czy też dodatkowo ostrzegać kierowcę, że zaraz zjedzie z głównej drogi w strefę skrzyżowań równorzędnych. Najprościej mówiąc, tablice drogowe są wsparciem dla zwykłych znaków.

Zastosowanie tablic pozadrogowych

Gdy dokładnie przyjrzymy się tablicom przy drogach, często okazuje się, że nie są one klasycznymi znakami, ani nawet typowymi tablicami drogowymi, jednak informują o tym, co dzieje się w najbliższej okolicy. To właśnie tablice pozadrogowe, które pomagają nam znaleźć różnego rodzaju dojazdy, informują o unijnych inwestycjach, czy też wyjaśniają, dlaczego na danym odcinku drogi trwa budowa i kto ją sponsoruje. Tablice pozadrogowe to także różnego rodzaju tablice w miastach, z których dowiemy się o głównych atrakcjach danego miejsca, sposobie zachowania, w razie kontaktu z lokalną fauną, czy też trasie ścieżki przyrodniczej. Trudno jest więc wymienić rodzaje tego typu tablic. Pełnią one różnorodne funkcje, od ostrzegawczych po informacyjne, w zależności od woli osoby, która zleciła ich wyprodukowanie i ustawienie w danym miejscu. Wysokiej jakości tablice drogowe i pozadrogowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych i pozostają wyraźne oraz czytelne przez długi czas.