headerandros logo

Znaki informacyjne w przestrzeni drogowej

Znaki informacyjne, jak sama nazwa wskazuje, mają na celu informowanie uczestników ruchu drogowego między innymi o przebiegu drogi, sposobie korzystania z niej, obiektach znajdujących się na danej trasie itd. I chociaż nic nie nakazują ani nie zabraniają, to jednak odgrywają bardzo ważną rolę dla prawidłowego przebiegu podróży oraz ogólnego porządku i bezpieczeństwa na drodze. Bardzo często wraz ze znakiem informacyjnym występują tabliczki, które dostarczają dodatkowych danych, np. pokazują kierunek lub/i odległość do danego obiektu.

Specyfika znaków informacyjnych

Znaki informacyjne stanowią najliczniejszą grupę spośród wszystkich znaków drogowych, gdyż jest ich aż 68. W praktyce jednak różnych konfiguracji może być znacznie więcej, gdyż na tarczy może znajdować się więcej niż jeden znak informacyjny. Niekiedy na znakach zbiorczych widnieją nawet sześć symboli (dwa rzędy po trzy symbole).

Ich wygląd nie jest jednolity. Występują one w formie czworokątów (kwadratu, rombu lub prostokąta). Najczęściej mamy do czynienia z białymi lub czarnymi symbolami są niebieskim albo białym tle. Wyjątek stanowi znak D-1, który występuje w formie rombu o żółtym tle i białej obwolucie, a oznacza drogę z pierwszeństwem przejazdu. Jak się zatem okazuje, znaki informacyjne mogą różnić się między sobą zarówno kształtem, jak i kolorem tła czy symboli. Różnice widoczne są także w ich wymiarach.

Niemniej uczestnicy ruchu drogowego nie powinni mieć większego problemu z ich rozpoznawaniem, gdyż wyróżniają się spośród wielu innych znaków, jakie mijamy na co dzień. Co więcej, symbole znaków typu D są jednolite w całej Europie.

Znaki informacyjne w ofercie firmy ANDROS

Firma Andros specjalizuje się w produkcji znaków pionowych, w tym znaków informacyjnych. Zapewniamy estetyczne znaki, które mają bardzo łagodne, lekko zaokrąglone krawędzie, a wyraziste grafiki zapewniają dobrą widoczność nawet z dużych odległości. Wykonujemy je z blachy ocynkowanej ogniowo. Lico oklejane jest folią. Tarcza może zostać dodatkowo wzmocniona specjalnymi profilami. Profile używane są jako element montażowy do przykręcania uchwytów łączących znak z konstrukcją wsporczą. Wykonujemy znaki informacyjne w różnych wielkościach, adekwatnie do ich późniejszego zastosowania.