header

Blog

the_post_thumbnailznak przekreślenie

W jaki sposób unieważnia się znaki drogowe?

Znaki drogowe mają przede wszystkim ułatwiać poruszanie się po drogach wszystkim uczestnikom ruchu. Ich zadaniem jest również poprawa bezpieczeństwa. Zdarza się jednak, że ze względu na różne przyczyny, informacja zawarta na znaku staje się nieaktualna. Wówczas konieczne jest jego unieważnienie. Czy wiesz, jak się to odbywa?
Czytaj więcej
the_post_thumbnaildużo znaków drogowych

Jak oznacza się kierunki i miejscowości?

Niewiele osób wie o tym, że na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej obowiązuje jednolity system symboli umieszczanych na znakach. Został on wprowadzony Konwencją o znakach i sygnałach drogowych z 8 listopada 1968 r., zwaną także Konwencją Wiedeńską. Dotyczy to zarówno znaków kierunków i miejscowości, jak i pozostałych oznaczeń.
Czytaj więcej
the_post_thumbnailuliczne lustro

Jakie funkcje pełnią lustra drogowe?

Trudno wyobrazić sobie współczesne drogi bez znaków poziomych, pionowych oraz innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z ich pomocą możemy bezpiecznie poruszać się po ulicach oraz chodnikach, przestrzegając zasad, o których nas informują. Bez nich płynna oraz niezagrażająca uczestnikom komunikacja byłaby z pewnością niemożliwa.
Czytaj więcej
the_post_thumbnailBariery drogowe

Rodzaje barier ulicznych

Każdego dnia napotykamy na różnego rodzaju bariery uliczne, które można podzielić na: bariery chodnikowe i bariery drogowe. Służą one w różnych celach, jednak ich nadrzędną funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu i przechodniom. Wyjaśniamy, jakie znaczenie mają bariery uliczne i opisujemy ich rodzaje.
Czytaj więcej
the_post_thumbnailpachołki

Zastosowania pachołków drogowych

Pachołki drogowe, zarówno swoim kolorem, jak i kształtem, nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie. Są wykonane w jaskrawym, pomarańczowym kolorze w białe pasy, z materiału posiadającego fluorescencyjne właściwości.  Z tego powodu świetnie sprawdzają się nie tylko jako ostrzeżenie, lecz także element tworzonej zapory w ruchu drogowym.
Czytaj więcej
the_post_thumbnailmiasto

Co zaliczamy do tzw. architektury miejskiej?

Architekturę miejską tworzą wszelkie elementy architektoniczne umieszczone w przestrzeni miasta, które nie tylko ułatwiają mieszkańcom codzienne funkcjonowanie, lecz także zwiększają poziom estetyki danego obszaru. Ich zadaniem jest poniekąd wypełnienie przestrzeni miasta lub danej miejscowości, obiektami nie tylko estetycznymi, ale również funkcjonalnymi.
Czytaj więcej
the_post_thumbnailostrzegawcze światło

Punktowe elementy odblaskowe. Czym są tzw. kocie oczka?

Poziome oznakowanie drogi wspomaga bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zalicza się do nich: linie oddzielające pasy jazdy, linie krawędziowe, wskaźniki miejsc bezwarunkowego zatrzymania oraz strzałki naprowadzające. Nocą oraz podczas opadów deszczu widoczność na drodze jest mocno ograniczona, dlatego niezbędne jest stosowanie uzupełniających punktowych elementów odblaskowych (PEO), potocznie zwanych kocimi oczkami. Dowiedz się więcej o tych niezbędnych elementach infrastruktury drogowej!
Czytaj więcej